5 فیلم اقتباسی از سینمای ایران

ناخدا خورشید

مجله فیلم در ویژه نامه “سینمای ایران و ادبیات جهان” در اسفند 1391 از منتقدان و نویسندگان سینمایی درباره بهترین اقتباس ها از ادبیات جهان در سینمای ایران نظرخواهی کرد و این پنج فیلم در صدر قرار گرفتند .

فیلم هایی مثل “پنجره”، “نقطه ضعف”، “پستچی”، “غزل”، “تپلی”، “پری”، “نفرین”، “بازمانده”، “چشمه”، “دستفروش”، “روز شیطان” و “خواهران غریب” در رتبه های بعدی این لیست بودند .

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های داریوش مهرجویی که باید ببینید

ناخدا خورشید

کارگردان: ناصر تقوایی

1365

برداشتی آزاد و درخشان از داستان داشتن و نداشتن ارنست همینگوی . داستان در دهه 1340 اتفاق می افتد . مستر فرهاد وارد بندری در سواحل خلیج فارس می شود تا با کمک یک ناخدا تعدادی فراری سیاسی را از مملکت خارج کند . یک فیلم قصه گو و جنایی و بهترین مثال اقتباس سینمایی ایران به لطف شناخت تقوایی از ادبیات و سینما .

سارا

کارگردان: داریوش مهرجویی

1371

اقتباسی دیدنی از نمایشنامه خانه عروسک هنریک ایبسن . مهرجویی با توجه دقیق به ظرفیت های دراماتیک اثر ایبسن در تبدیل شدن به فیلمی ایرانی، اوج مهارت خود در اقتباس را نشان داده است . داستان سارا، زنی که برای جور کردن خرج درمان شوهرش به دردسر می افتد و خانه را ترک می کند .

شب های روشن

کارگردان: فرزاد موتمن

1381

اقتباس آزاد سعید عقیقی از داستان شب های روشن فئودور داستایفسکی . از محبوب ترین عاشقانه های ایرانی با دیالوگ های شاعرانه . داستان زندگی دو انسان تنها . داستان دختری که شبی از مزاحمت های دیگران به یک استاد دانشگاه منزوی پناه می برد و گفت و گوهای آنها به عشق، ادبیات و فلسفه گره می خورد .

هامون

کارگردان: داریوش مهرجویی

1368

فیلمی برگرفته از کتاب ترس و لرز کیگارد و درباره پارادوکس عشق و عقل . یکی از شاهکارهای ماندگار مهرجویی . فیلمی سورئالیستی، قصه گو و فلسفی . داستان شخصیتی به نام حمید هامون که از طرفی دچار مخاطره اگزیستانسیالیستی و هستی گرایی است و از سوی دیگر با همسرش بر سر زندگی مشترک و رابطه شان دچار کشمکش است .

اینجا بدون من

کارگردان: بهرام توکلی

1389

اقتباسی از نمایشنامه باغ وحش شیشه ای تنسی ویلیامز . پسر خانواده عاشق سینما است ولی بخاطر خانواده مجبور است از علاقه اش بگذرد و دختر معلول و گوشه گیر خانواده بخاطر نقص بدنی اش از مکان های عمومی و رفت و آمد بیزار است . با نزدیک شدن دوست پسر خانواده، تغییراتی شکل می گیرد .

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *