بهترین فیلم های داریوش مهرجویی که باید ببینید

بهترین فیلم های داریوش مهرجویی که باید ببینید

داریوش مهرجویی متولد 1318 تهران از چهره های برجسته سینمای کشور به شمار میره و با ساخت فیلم گاو 1348 نگاه ها رو متوجه سینمای ایران کرد و به موج نوی سینمای ایران شکل داد .

لیست زیر 5 تا از بهترین فیلم های مهرجویی هست که سینما دوستان باید ببینن .

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های اقتباسی از سینمای ایران


هامون - 1368

هامون – 1368

یکی از شاهکارهای ماندگار مهرجویی . فیلمی سورئالیستی، قصه گو و فلسفی با بازی خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و عزت الله انتظامی که در جشنواره فجر 68 سیمرغ های بهترین کارگردانی، فیلمنامه، فیلمبرداری، نقش ائل مرد، تدوین و جایزه ویژه هیئت داوران را گرفت . در نظر سنجی سال 83 مجله فیلم، “حمید هامون” با بازی کم نظیر خسرو شکیبایی به عنوان بهترین شخصیت تاریخ سینمای ایران انتخاب شد .


گاو - 1348

گاو – 1348

نقطه عطف جریان سینمای موج نو در ایران . فیلمی که براساس یکی از قصه های “عزاداران بیل” غلامحسین ساعدی ساخته شده و محبوب عوام و خاص است . داستان مش حسن که دلبستگی خاصی به گاوش دارد . “گاو” از اولین فیلم های ایرانی است که مورد توجه و تحسین فرنگی ها قرار گرفت . انتظامی، نصیریان، مشایخی، فنی زاده، محمود دولت آبادی از بازیگران این فیلم هستند .


اجاره نشین ها - 1365

اجاره نشین ها – 1365

یکی از بهترین و ماندگارترین کمدی های تاریخ سینمای ایران . داستان یک ساختمان پرماجرا که مباشرش “عباس آقا سوپر گوشت” حاضر نیست برای تعمیر ساختمان هزینه کند و مستاجرهایی از اقشار اجتماعی و فرهنگی مختلف با عباس آقا مبارزه می کنند . فیلمی با بازی های درخشان عزت الله انتظامی، اکبر عبدی، حسین سرشار، حمیده خیرآبادی، رضا رویگری که هنوز دیدنی است .


لیلا - 1375

لیلا – 1375

یکی از پیچیده ترین و تلخ ترین روایت ها از عشق . نقطه عطف زندگی شخصی و حرفه ای لیلا حاتمی و علی مصفا . لیلا و رضای داستان زندگی خوب و عاشقانه ای دارند ولی لیلا نازاست و مادر رضا اصرار دارد که رضا حتما باید بچه دار شود و لیلا تصمیم میگیرد پی زن دیگری برای شوهرش بگردد . داستانی که با دوری از قصه های کلیشه ای عامه پسند به روایتی از یک غم زیبا و دلنشین تبدیل می شود .


درخت گلابی - 1376

درخت گلابی – 1376

اقتباس مهرجویی براساس یکی از داستان های کوتاه “گلی ترقی” در کتاب “جایی دیگر” . یک اودیسه عاشقانه . داستان نویسنده ای با بازی همایون ارشادی که به باغ پدری اش برمی گردد و یاد خاطرات نوجوانی اش با دختری به نام میم می افتد . دختری که مثل او عاشق ادبیات بود و با هم نمایش اجرا می کردند . بازی در درخت گلابی اولین تجربه بازیگری “گلشیفته فراهانی” بود .


اگه فیلم های داریوش مهرجویی رو دیدین حتما نظرتون و باهامون درمیون بذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *